PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Jak kupić dobre radio samochodowe

Radio samochodowe podobnie jak wiele innych urządzeń elektronicznych, różni się wieloma bardzo ważnymi z punktu widzenia użytkowego cechami. Dobrze jest więc znać te podstawowy różnice i cechy, aby móc wybrać odpowiedni dla siebie i swoich potrzeb model.

O czym zatem trzeba wiedzieć, aby kupić dobre radio samochodowe?

Jaki format i moc?

Podstawową sprawą w przypadku kupowania takiego radia jest to, aby wybrać je pod kątem jego formatu, czyli wielkości, oraz od strony mocy. W przypadku ogromnej większości samochodów i kupowanych do nich modeli odtwarzaczy powinno się wybierać model DIN1. Jeśli ma się większą wnękę na radio i chce się mieć duży model z wyświetlaczem, powinno się szukać modelu DIN2.
Jeśli chodzi o moc radia, to wpływa ona oczywiście na głośność, z jaką będzie ono grało. Moc wyrażana jest w watach i co bardzo ważne, powinna być określana w mocy znamionowej, czyli ciągłej. Standardowa moc radia samochodowego to koło 50 W.

Funkcje dodatkowe

Standardowe radio jest w stanie odtwarzacz sygnał pochodzący z fal radiowych. Nieco lepszy model ma dodatkowo odtwarzacz CD, który daje możliwość słuchania muzyki z płyt. Nowoczesne i szczególnie mocno polecane modele posiadają również możliwość słuchania muzyki w formacie mp3 z płyty, lub też poprzez podłączoną do urządzenia pamięć masową pendrive. Innego typu ciekawym dodatkiem jest gniazdko AUX, co daje możliwość podłączenia zewnętrznego źródła dźwięku np. starszego discmana, czy też oczywiście telefonu. Warto mieć takie możliwości w aucie, ponieważ znacznie wzrasta dzięki temu przyjemność związana ze słuchaniem muzyki.