PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Jak należy przygotować motor po zimie? Co jest ważne?

Pierwsze odpalenie motocyklu po zimie nie powinno być problemem dla sprawnego pojazdu. Zawsze pomocna jest kontrola oleju i regularna wymiana. Ponadto, trzeba pamiętać też o innych czynnościach. Jak przygotować motocykl po zimie? Jakie działania są najważniejsze? O czym powinniśmy pamiętać?

Jak przygotować motocykl po zimie?

Podstawową kwestią jest akumulator. Stan techniczny może ulec zmianie po długiej zimie. Motocyklista może zauważyć niskie napięcie w akumulatorze. Niezbędne jest porządne naładowanie lub wymiana w razie uszkodzenia. Koszt nowego akumulatora nie jest bardzo wysoki, a dzięki temu przez cały sezon zyskamy komfort. Kolejny aspekt to paliwo. Po zimie gaźniki są puste. Jeżeli posiadamy opcję PRI, warto jej użyć. Otwieramy kranika na kilku sekund, pozwalając na spływanie paliwa grawitacyjnego do komór pływakowych. Potem naciskamy przycisk rozrusznika i odpalamy motocykl. 

Stan techniczny pojazdu

Nie bez znaczenia jest stan techniczny motocykla. Po zimie musimy wcisnąć hamulce, sprawdzić stan i naciąg łańcucha, klamkę i dźwignię. Jeśli te ostatnie elementy są miękkie, może to wskazywać na zapowietrzenie. Łańcuch trzeba naciągnąć zgodnie z książką serwisową lub znakami na wahaczu. Przed sezonem warto go nasmarować, nawet jeśli nie jest suchy. Najlepszą opcją jest skorzystanie z dedykowanych smarów do motocykli, które nie brudzą felgi i utrzymują się na ogniwach. 

Zadbany motocykl jest z pewnością wizytówką każdego motocyklisty. Po okresie zimowym trzeba skontrolować jego stan.