PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Jak wybrać olej do motocykla 4t?

Motocykle z silnikami czterosuwowymi ze względu na dość skomplikowaną budowę jednostki napędowej wymagają do pracy odpowiedniej jakości środków smarujących. Najważniejszą funkcją olejów jest oczywiście smarowanie, ale oprócz tego mają rolę w chłodzeniu, uszczelnianiu, czyszczeniu itd. Do tego muszą charakteryzować się dużą trwałością, ponieważ czas użytkowania silnika na jednym oleju wynosi zwykle przynajmniej kilka miesięcy, w przeciwieństwie do dwusuwów, w których olej wymieszany z benzyną jest spalany w silniku, przez co na bieżąco pojawia się jego nowa porcja.

Rodzaje olejów
Podstawowy podział uwzględniający sposób powstawania oleju wyodrębnia trzy główne grupy; oleje mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. Najbardziej zaawansowanie technologicznie i najlepsze dla współczesnych motocykli są oczywiście oleje syntetyczne. Zapewniają najlepsze parametry lepkości i gwarantują najlepsze smarowanie zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach.

Jak wybrać?
Oczywiście najważniejsze, aby stosować się do zaleceń producenta silnika. Oleje w motocyklach mają jedno ułatwienie w stosunku do olejów samochodowych – jednośladów nie używamy w bardzo niskich temperaturach. W naszej strefie klimatycznej nie występują również zbyt duże upały. W związku z tym większość mało wysilonych silników powinna dobrze pracować na oleju 10W40, natomiast w motocyklach sportowych użytkowanych latem odpowiednim olejem będzie 15W50 lub 15W60. Wybierając olej do motocykla 4t nie warto oszczędzać, ponieważ od naszego zakupu zależy trwałość silnika oraz jego osiągi.