PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Czy bagażniki rowerowe montowane na dachu nadają się do wszystkich typów samochodów?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że tak naprawdę bagażnik rowerowy na dach nie nadaje się do każdego typu samochodu. O ile świetnie sprawdzi się w przypadku hatchbacka, kombi czy sedana, o tyle przy większych samochodach z reguły nie wybiera się takiego właśnie rozwiązania.

Dlaczego bagażnik nie nadaje się do każdego samochodu?

Istnieje pogląd na temat tego, że bagażniki montowane na dachach nie nadają się do samochodów takich jak terenówki, minivany czy też SUV-y. W ich przypadku idealne będą całkowicie inne bagażniki. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim należy zdawać sobie sprawę z tego w jaki sposób montuje się bagażniki na dach. Są one umieszczane na dachach w wyznaczonych miejscach lub też na relingach. Taka opcja wydaje się być bardzo problematyczna, jeżeli chodzi o wysokie samochody. Sam montaż dla niższego kierowcy może się okazać nie do przeskoczenia. I to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Dodatkowo okazuje się, że umieszczenie jednośladów w zamontowanym bagażniku jest zwyczajnie niewykonalne. Po drugie, montując rowery na bagażniku dachowym w wysokim samochodzie stwarzamy potencjalne zagrożenie. Istnieje ryzyko, że kierowca zahaczy o przydrożne drzewo lub nie zmieści się pod wiaduktem.

Cenowy przestrzał

Cenowo bagażniki rowerowe montowane na dachu nie są wcale droższe od tych montowanych na klapach bagażnika, co widać doskonale tutaj: https://www.carmager.com/pol_m_BAGAZNIKI_Bagazniki-na-rowery_Bagazniki-rowerowe-na-dach-83827.html. Tutaj raczej chodzi o wygodę w użytkowaniu. Można kupić bagażnik dachowy już od pięciuset złotych. I niekoniecznie musi to być promocja. Istotne jest tutaj jednak zwrócenie uwagi na wszelkiego rodzaju atesty, ale również na certyfikaty. Materiał wykonania również znacznie podnosi cenę takiego bagażnika. Dobrej jakości materiał daje jednak przeświadczenie o tym, że kupujemy produkt z wyższej półki, a ten będzie nam służył przez długie lata.

Dodatkowe zalety takiego bagażnika

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że sporą zaletą bagażników montowanych na dachach jest fakt, że nie ma sensu ich co chwilę demontować. Zdecydowana większość właściciel samochodów pozostawia je na cały rok na dachu. W ten sposób nie tracą oni cennego czasu. Przede wszystkim jednak mają możliwość, za pomocą takich bagażników, przewozić również inne przedmioty. Często spotyka się opcję przewożenia snowboardu czy nart wykorzystując niektóre elementy bagażnika rowerowego montowanego na dachu samochodu. Bagażnik dachowy pozwala również na przewóz więcej niż jednego jednośladu. Maksymalnie można zmieścić na nim cztery rowery.

Dodatkowe akcesoria

Często spotyka się możliwość dokupienia odpowiednich akcesoriów do bagażników rowerowych montowanych na dachach samochodów. Są to głównie elementy ułatwiające montaż i demontaż tego typu bagażników. Spotkać można również elementy umożliwiające przewożenie również innych rzeczy. Znaleźć się wśród nich mogą chociażby narty, które są często użytkowane w okresie zimowym.

Zakup bagażnika rowerowego jest wart przemyślenia. Jest to opcja, która znacznie ułatwia podróżowanie przede wszystkim dlatego, że tworzy się więcej wolnego miejsca w samochodzie.