PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Jak wybrać opony zimowe?

Opony zimowe to rodzaj opon całorocznych przeznaczonych do jazdy po śniegu i lodzie. Zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort jazdy na zaśnieżonych, oblodzonych i błotnistych drogach. Kierowcy zwykle kupują opony zimowe, gdy mieszkają lub podróżują w zaśnieżonych lub zimnych regionach. Sprawiają, że ich pojazd jest bardziej stabilny i bezpieczny podczas złej zimowej pogody.

Czym wyróżniają się opony zimowe?


Opony zimowe mają wyższą zawartość gumy niż opony całoroczne. Guma jest niezbędna do jazdy po drogach; absorbuje większość uderzeń i zapewnia dobrą przyczepność. Większość opon zimowych jest również wzmocniona drutem stalowym, aby zapewnić dodatkową ochronę przed przecięciami i rozdarciami. Materiał opon zimowych różni się w zależności od miejsca ich produkcji. Ze względu na chłodniejszy klimat niektóre opony zimowe mają grubszą karkas, aby wytrzymać niższe temperatury. Opony zimowe są również twardsze i bardziej odporne na przebicia niż opony całoroczne. Dzieje się tak, ponieważ mają więcej materiału i mocniejsze mieszanki, aby wytrzymać surowe zimy. Jednak kierowcy nadal muszą regularnie sprawdzać opony, ponieważ nadal mogą się zdarzyć przecięcia i rozdarcia. Śnieg, lód, błoto pośniegowe i ujemne temperatury mogą nadal powodować wypadki, nawet przy założonych oponach zimowych. Nie powinieneś prowadzić pojazdu przy złej pogodzie, jeśli nie wymieniłeś zużytych opon. Jeśli twoje opony są zużyte koniecznie odwiedź sklep z oponami.

Kiedy najlepiej kupić opony zimowe?


Większość ludzi kupuje opony zimowe między październikiem a marcem. To dlatego, że są tańsze niż kupowanie ich w sezonie zimowym – zwykle od lutego do kwietnia lub później. Łatwiej jest również znaleźć opony zimowe niż wiosenne lub letnie. Wybierając sklep z oponami koniecznie kieruj się poleceniami i opiniami innych kierowców. 

Opony zimowe i letnie są dostępne w popularnym sklepie z oponami – Miwan.