PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Czy opony o wymiarach 185 65 r15 można montować w każdym samochodzie

Opony mają istotny wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Duża ilość modeli dostępnych w sprzedaży sprawia, że znalezienie optymalnego ogumienia nie jest łatwym zadaniem. Istotne znaczenie ma odpowiedni dobór rozmiaru oraz zwrócenie uwagi na inne istotne parametry. Aby uniknąć błędów, warto dowiedzieć się jak czytać etykiety na oponach.

Jak czytać oznaczenia na oponach

Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej producenci opon muszą do swoich produktów dołączać etykiety zawierające określone informacje na temat oferowanych modeli. Dzięki nim potencjalny nabywca może w łatwy sposób dowiedzieć się, czy wybierane przez niego ogumienie jest zgodne z jego potrzebami i oczekiwaniami. Na etykiecie znaleźć można m.in. oznaczenie opon 185 65 r15, które wyznacza rozmiar kupowanej opony. Liczba 185 oznacza szerokość wyrażoną w milimetrach, a 65 to wyrażony procentowo profil. Oznaczenie r15 informuje, że jest to opona radialna, która pasuje do 15-calowej felgi.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie opon

Należy podkreślić, że rozmiar opon musi być dostosowany do wymagań producenta samochodu. Informacje na temat wymiarów ogumienia znaleźć można:

  • w instrukcji obsługi auta,
  • na klapce wlewu paliwa,
  • na słupku za kierownicą,
  • przy progu drzwi,
  • przy mechanizmie zamka.

Montaż ogumienia nieodpowiedniej wielkości może wpływać na sterowność samochodu. Przy zakupie opon warto zwrócić także uwagę na indeksy nośności i prędkości. Parametry te informują o dopuszczalnym obciążeniu oraz maksymalnej prędkości, z jaką można się poruszać.