PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Kiedy wymieniać opony w samochodzie?

W naszej szerokości geograficznej mamy do czynienia z tak dużymi wahaniami temperatur pomiędzy okresem zimowym i letnim, że używanie jednego kompletu opon przez cały rok jest niemożliwe. Istniejące rozwiązania całoroczne, zwane też wielosezonowymi, nie zawsze sprawdzają się optymalnie.

Dlatego też wymiana opon to czynność, na którą jesteśmy skazani dwa razy w roku. Sprawdźmy kiedy warto wybrać się w tym celu do serwisu, by nie przegapić odpowiedniego momentu.

Zakładamy zimowe opony


Najistotniejszą wymianą jest ta, podczas której zakładamy opony zimowe w okresie jesiennym. Jeżeli bowiem spóźnimy się i zastaną nas pierwsze śniegi, będziemy w bardzo niedobrej sytuacji. Trzeba wiedzieć, że w jazda na letnich oponach w takiej sytuacji jest proszeniem się o poważny wypadek. Dlatego też najlepiej wymiany dokonać przed pierwszym listopada. Śnieg i ujemne temperatury we wcześniejszym okresie roku są w Polsce rzadkością, natomiast w listopadzie mogą już zdarzać się przymrozki, a nawet całkiem obfite opady.

Powrót do opon letnich


Wiosną nie musimy spieszyć się aż tak bardzo, bo na oponach zimowych wciąż można cieszyć się dostateczną przyczepnością nawet latem. Jednakże będzie się to odbywało kosztem bardzo szybkiego zużywania bieżnika, a także znacznie większego spalania, z powodu drastycznego wzrostu oporów toczenia. Dlatego też wymianę poleca się przeprowadzić w drugiej połowie kwietnia lub pierwszej połowie maja. Wymiana opon w serwisie najczęściej nie wymaga o wiele wcześniejszego rezerwowania terminu, ponieważ w przeciwieństwie do okresu jesiennego nie ryzykujemy pojawieniem się ogromnych kolejek w okresie pierwszych opadów śniegu.