PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Jakie informacje można odczytać z etykiety opony? Przykład na oponach zimowych Michelin

Wszystkie opony, które można zakupić w sklepach, charakteryzują się określonym zestawem parametrów, które muszą zostać umieszczone na etykiecie ogumienia. Ma to pomóc klientowi w wyborze odpowiedniego modelu. Opony zimowe Michelin są produktami z nieco wyższej półki, które otrzymują zadowalające wyniki w testach. Na ich przykładzie zostanie pokazane, co można odczytać z etykiety ogumienia. Jakie noty otrzymują opony zimowe Michelin?

Opór toczenia / efektywność paliwowa

Ta kategoria informuje o tym, jaki jest wpływ ogumienia na ilość spalanego paliwa podczas jazdy. Im wyższa ocena tego parametru, tym mniejsze jest zużycie paliwa przy pokonywaniu kolejnych kilometrów. Opony zimowe Michelin ze sklepu Miwan.pl otrzymują różne noty w zależność od konkretnego modelu i rozmiaru produktu. Najczęściej jednak ocena przyznawana w tej kategorii wynosi D lub C.

Przyczepność podczas jazdy na mokrej nawierzchni

opona

Ten parametr określa, jak ogumienie zachowuje się podczas hamowania na mokrej drodze. Im wyższa ocena, tym krótsza jest odległość, jaką pokona pojazd, zanim się zatrzyma. Opony zimowe Michelin są charakteryzowane przez dobrą przyczepność – ocena wynosi w tym przypadku najczęściej B lub C.

Poziom generowanego hałasu zewnętrznego

Ostatnim parametrem do odczytania z etykiety jest emitowany hałas zewnętrzny. Jest on wyrażany w decybelach. Im niższa jest jego wartość, tym ogumienie pracuje ciszej, a co za tym idzie jazda jest bardziej komfortowa i przyjazna dla środowiska. Hałas generowany przez opony zimowe Michelin jest oceniany najczęściej na 69-70 dB.