PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Co to jest zaprawka lakiernicza?

Odpryski i rysy na lakierze to prawdziwa zmora wszystkich fanów motoryzacji. Na szczęście w przypadku powstania niewielkich ubytków nie trzeba od razu odwiedzać lakiernika. Można we własnym garażu doprowadzić lakier do stanu cieszącego oko i co ważne nie wydawać dużej sumy pieniędzy. 

Lakier w małej tubce załatwi sprawę! 

W wielu sklepach specjalizujących się ze sprzedaży kosmetyków oraz lakierów samochodowych można kupić malutkie pojemnki z lakierem samochodowym w określonym kolorze.

Nazywane są one zaprawką lakierniczą i służą właśnie do samodzielnego usuwania małych niedoskonałości powstałych na skutek eksploatacji auta. Najczęściej lakier umieszczony jest w małej tubce, do której dołączony jest specjalny pędzelek. Wyglądem bardzo przypomina lakier do paznokci.

W celu idealnego dobrania koloru trzeba posiadać jego kod i przedstawić go w sklepie podczas dokonywania zakupu. Należy wziąć jednak pod uwagę, że na skutek działania promieni słonecznych lub innych czynników atmosferycznych barwa lakieru na samochodzie z czasem ulega zmianie. 

Jak zrobić zaprawkę lakierniczą? 

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie oraz odtłuszczenie części powierzchni karoserii, na której ma być wykonana zaprawka lakiernicza https://www.dlalakierni.pl/zaprawki-lakiernicze z dokładnie takiego stężenia. Jest to absolutnie konieczne, ponieważ wpływa na trwałość później nakładanego lakieru.

Do tego celu można wykorzystać specjalne środki lub popularny w lakierniach samochodowych zmywacz silikonowy. Następnie należy nałożyć za pomocą pędzelka niewielką ilość lakieru i dokładnie go rozprowadzić usuwając nadmiar. Tak wykonaną zaprawkę trzeba pozostać do wyschnięcia i można cieszyć się z efektów swojej pracy.

Oczywiście posiadając bardziej specjalistyczne narzędzia następnym krokiem powinno być delikatne spolerowanie lakieru, aby uzyskać gładką powierzchnię ale nie jest to konieczne.