PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Kilka słów o podnośnikach hydraulicznych

Co nazywamy podnośnikiem hydraulicznym?

Jest to proste urządzenie, pozwalające na podnoszenie ciężkich przedmiotów. Funkcja jaką wykonuje działa na zasadzie prasy hydraulicznej. Za pomocą dźwigni ciecz jest wypychana, dzięki czemu jedna z części podnośnika hydraulicznego jest unoszona. Swoją funkcję zawdzięcza on zjawisku stałości cieczy w zamkniętym układzie hydraulicznym. Podnośniki próżniowe składają się z dwóch cylindrów. Jeden z cylindrów jest mniejszy od drugiego, zwanego cylindrem roboczym i odgrywa on rolę pompy. Nacisk na cylinder pompy zwielokrotnia siłę nacisku na cylindrze roboczym. 

Zastosowanie

Wspomniane urządzenia cechuje prostota i niski koszt eksploatacji. Ich konstrukcja i trwałość sprawia, że wykorzystywane są one w wielu dziedzinach. Znajdują one swoje zastosowanie między innymi w garażach domowych i warsztatach motoryzacyjnych. To jaki podnośnik hydrauliczny (https://zamu.pl/podnosniki-hydrauliczne) powinniśmy zakupić, zależy od ciężaru ładunków, jakie będziemy najczęściej podnosić. 

Rodzaje podnośników bazujących na hydraulice.

  • Podnośnik hydrauliczny słupkowy — jest niewielkich rozmiarów, a jednocześnie dysponuje ogromnym udźwigiem wynoszącym nawet kilkadziesiąt ton. Rączka odpowiadająca za podnoszenie ciężaru umiejscowiona jest u podstawy narzędzia. Do jego wad należy spora wysokość. Podnoszenie auta z obniżonym zawieszeniem będzie stanowiło problem. Kolejna wada to wąska podstawa ograniczająca jego stabilność.
  • Podnośnik typu żaba — ulubieniec mechaników i wulkanizatorów. Żaba posiada kółka w dużym stopniu ułatwiające manewrowanie nią. Ten typ doskonale sprawdzi się przy wymianie kół lub hamulców. Do jego zalet należy stabilność i mała wysokość. Natomiast do wad należy zaliczyć duży ciężar i gabaryty, które eliminują przewożenie narzędzia w bagażniku.