PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Czy jazda po torze wyścigowym jest bezpieczna?

Tory wyścigowe stają się powoli coraz popularniejszymi miejscami spędzania wolnego czasu w Polsce. Dzięki nim możliwe jest pojeżdżenie na małym gokarcie na specjalnie przygotowanym małym torze lub też wjechanie na dużą pętlę prawdziwym samochodem. Co ciekawe, możliwe to jest nawet własnym, wysłużonym już rodzinnym wozem. Wiele osób ma jednak wątpliwości co do tego, czy takie jeżdżenie po torze jest bezpieczne. Jak to zatem jest z tymi torami wyścigowymi?

Za co kochamy jazdę po torze wyścigowym?

Co konkretnie skłania ludzi do tego, aby ryzykowali swoje zdrowie, życie, a także po prostu pieniądze, aby korzystać z torów wyścigowych? Odpowiedź jest bardzo prosta — nie ma znaczenia, czy będzie to jazda na torze wyścigowym w Łodzi (tu przykład oferty na taką jazdę: https://go-racing.pl/164-tor-lodz), czy też na torze w Poznaniu, a może jednym z wielu torów położonych w niedalekiej odległości od Warszawy. Wszędzie tam realizowana jest naprawdę świetna zabawa, która gwarantuje duże emocje, adrenalinę, a także współzawodnictwo.

Nie da się również ukryć, że tory wyścigowe to prawdziwe kuźnie dobrych kierowców. Dzięki jeździe po takim obiekcie kierowca staje się naprawdę dobry w tym, co robi, a przenosząc zdobyte umiejętności na drogę publiczną, wpływ pozytywnie na cały ruch i bezpieczeństwo.

Czy jazda po torze wyścigowym jest bezpieczna?

Jak się jednak okazuje, jeżdżenie po torze wyścigowym to nie tylko sama przyjemność i radość, lecz również całkiem sporo zagrożeń i nieprzyjemności z wielu kierunków. O czym konkretnie mowa?

Przede wszystkim na uwadze trzeba mieć to, że tory wyścigowe to miejsca, gdzie nie ma ograniczeń prędkości, więc jazda po nich jest naprawdę wymagająca, a przez to sama w sobie niebezpieczna. Co więcej, często jeździ się na takich torach nie swoim, lecz wypożyczonym, bardzo szybkim samochodem, którego prowadzenie jest samo w sobie dużym wyzwaniem.

Tory wyścigowe to jednak nie tylko zagrożenie dla ludzi, lecz również dla samochodów. Wjeżdżając na taki obiekt swoim własnym autem, trzeba się liczyć z tym, że może ono bardzo szybko zniszczyć opony, hamulce, a nawet silnik. Wymagająca jazda po torze jest bardzo trudna dla auta, które zaprojektowane zostało do zwykłego jeżdżenia po mieście.

Jak wygląda rzeczywistość?

Warto się teraz zastanowić, czy aby na pewno wymienione wyżej obawy i zagrożenia, są faktycznie prawdziwe, czy też może jednak są zupełnie bezpodstawne. Jak łatwo się domyślić, prawidłową odpowiedzią jest ta druga. Tak, to prawda, że dużo osób ma obawy co do jazdy po torze, lecz są to jedynie te osoby, które nigdy wcześniej na takim obiekcie nie były. Każdy bywalec torów wie, że posiadają one naprawdę dobrze wykonane strefy bezpieczeństwa, które są w stanie skutecznie zatrzymać wpadający w poślizg pojazd. Dzięki temu, jeśli nawet popełni się błąd, co najwyżej taka osoba naje się poważnie strachu, lecz nie stanie się jej nic złego, ani tym bardziej nic niebezpiecznego. Oczywiście istnieje pewne zagrożenie dla prywatnych samochodów, lecz w tym wypadku to od kierowy zależy ocena, czy posiadane przez niego aut podoła takiej zabawie.