PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Ładowarki AC i ładowarki DC

Pomimo swoich wielu zalet współczesne samochody elektryczne wciąż mogą przysporzyć właścicielom sporo problemów. Dotyczy to szczególnie kwestii ładowania akumulatorów. Aktualnie, ze względu na stosunkowo niewielką liczbę publicznych stacji ładowania wielu właścicieli samochodów elektrycznych jest zmuszona do uzupełniania poziomu energii w akumulatorach przy wykorzystaniu domowej instalacji elektrycznej. Z jakimi wiąże się to utrudnieniami? Odpowiedzi na te i inne pytania we wpisie poniżej.

Domowa instalacja elektryczna

Domowa sieć może być z powodzeniem wykorzystywana do ładowania pojazdu elektrycznego. Wiąże się to jednak z wieloma ograniczeniami. Początkowo właściciele samochodów mogą korzystać z kabla do ładowania samochodu, który sprzedawany jest wraz z pojazdem. Tego rodzaju kabel jest podłączony bezpośrednio do domowego gniazdka elektrycznego. Należy jednak mieć na uwadze, że ten sposób ładowania akumulatora jest wyjątkowo długotrwały.

Domowe stacje ładowania

Właściciel niewielkiego auta wykorzystywanego do przemieszczania się po mieście będzie musiał poświęcić na pełne naładowanie akumulatora nawet kilkanaście godzin! W praktyce oznacza to, że pełne naładowanie auta w nocy, po dniu użytkowania, staje się wyjątkowo trudne! Nie oznacza to jednak, ze właściciele są bezradni. Rozwiązaniem jest wykorzystanie domowej stacji ładowania pojazdów elektrycznych.

Domowe stacje ładowania

Niezależnie od tego, czy właściciel pojazdu elektrycznego zdecyduje się na stację ładowania zawieszoną na ścianie typu wallbox AC, czy też na klasyczną stację w formie słupka zakładanego na posesji można liczyć na znaczne przyspieszenie procesu ładowania akumulatora. W przypadku wykorzystania zwykłego kabla najczęściej można uzyskać moc rzędu 2,3 kW. W przypadku domowej stacji ładowania możliwa moc to aż 22 kW!. O czym jeszcze powinien wiedzieć każdy właściciel elektryka?

Oznacza to, że ładowanie akumulatora będzie nawet dziesięciokrotnie szybsze, aniżeli miało to miejsce w przypadku bezpośredniego ładowania przez kabel z gniazdka elektrycznego. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest uchronienie domowej sieci elektrycznej przed awariami. Warto podkreślić, że wykorzystywanie starszej instalacji elektrycznej do ładowania auta z pomocą zwykłego kabla naraża ją na przegrzanie i poważne usterki. Problem ten znika w przypadku zastosowania domowej stacji ładowania pojazdów.

Ładowarki AC i ładowarki DC

Publiczna stacja ładowania pojazdów

Nie ulega jednak wątpliwości, że efektywniejszym sposobem ładowania akumulatora jest wykorzystanie publicznej stacji ładowania pojazdów elektrycznych m.in. typu wallbox DC. W przeciwieństwie do stacji domowych wykorzystują one bezpośrednio prąd stały, dzięki czemu uzyskiwana jest moc rzędu 150 kw. Oznacza to, że publiczne stacje pozwalają na znacznie szybsze naładowanie pojazdu, niż ich domowe odpowiedniki. Pomimo swojej wyjątkowej skuteczności wielu właścicieli aut elektrycznych może mieć utrudniony dostęp do tego rodzaju stacji. Dlatego każdy właściciel powinien wyposażyć się w profesjonalną domową stację.