PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Po co używa się nakładek na zderzak?

Na wielu forach internetowych pojawiają się zapytania o nakładki na zderzak. Użytkownicy chcą wiedzieć dlaczego się ich używa? Czy się przydają? No i w końcu – do czego tak właściwie służą?

Ochrona

Nakładka na zderzak ma przede wszystkim chronić go przed uszkodzeniami. To jej podstawowa rola. Zderzaki samochodu są najbardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne. Wystarczy lekkie muśnięcie słupa lub stuknięcie innego auta podczas stania w korku – a na zderzaku pojawią się brzydkie uszkodzenia. Podobnie jest w czasie wkładania zakupów do bagażnika. Bardzo łatwo jest niechcący zahaczyć ciężką torbą o górną powierzchnię zderzaka i uszkodzić ją. Jeśli jednak będzie znajdowała się na niej nakładka na zderzak, to właśnie ona przejmie na siebie całe uderzenie, a sam zderzak pozostanie nienaruszony. Oznacza to sporą oszczędność dla właściciela samochodu.

Schowanie starych ran

Nakładki na zderzak są też używane po to, by zasłonić powstałe już uszkodzenia. Zakup nakładki jest dużo tańszy niż wymiana lub lakierowanie całego elementu. Nakładką można zakryć rysy, drobne pęknięcia i odpryski lakieru. Projektanci nakładek prześcigają się w ich tworzeniu, więc bez trudu można znaleźć taką, która będzie prawdziwą ozdobą samochodu. Można wykorzystać ją do nadania autu drapieżnego pazura albo sportowego zadziora. Nawet sfatygowane, rodzinne auto będzie wyglądało jak wyścigówka, jeśli dobierze się mu dobre dodatki.