PacificMotors – Blog poświęcony motoryzacji

Samodzielna diagnostyka auta

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo kosztowne i czasochłonne są różnego rodzaju usterki w pracy posiadanego samochodu. Naprawa ich wiąże się nie tylko z kosztami usunięcia usterki, ale również czasem, który trzeba poświęcić na pozostawienie samochodu w warsztacie. A jakby tak można było część pracy wykonać samodzielnie?

Samochód prawdę powie

Od roku 2001 wszystkie samochody benzynowe, a diesle od 2003, posiadają interfejs diagnostyczny obd 2. Oznacza to, że każde auto wyprodukowane po tych latach, będzie posiadało gniazdo diagnostyczne obd 2, które umożliwia szybkie i jednoznaczne określenie wynikłej usterki. Interfejsy oraz inne niezbędne produkty obd 2 możesz zakupić pod tym adresem: https://automotohit.pl/Diagnostyka-silnika-OBDII-OBD2.

Jakie są tego zalety?

Nowoczesne samochody są wręcz naszpikowane elektroniką. Komputer pokładowy steruje i monitoruje nie tylko tak podstawowe aspekty działania samochodu, jak układ paliwowy, czy też spalinowy, ale również potrafi bardzo precyzyjnie określić miejsce, a nawet konkrety podzespół, który w danej chwili uległ awarii.

Poprzez sczytanie błędów z interfejsu diagnostycznego obd 2, co można zrobić przy pomocy odpowiedniego odbiornika i telefonu komórkowego, możliwe jest w ciągu zaledwie kilku sekund określenie układu, który uległ awarii. Dzięki temu możliwe jest nie tylko znacznie skrócenie czasu naprawy samochodu, ale nawet wykonanie jej samodzielnie, jeśli dotyczy to tylko wymiany określonego, łatwo wymienialnego elementu. W ten sposób naprawa jest po pierwsze o wiele szybsza w realizacji, a po drugie znacznie tańsza, ponieważ można kupić daną część taniej samodzielnie niż przez warsztat, a także nie płacić za jej wymianę.